W dniach 5-7.11.2021 r. w Gdańsku na kursie CORE Assistant Referee przebywał kol. Piotr Zając.

Kolega Piotr został uznany przez Zarząd KS MZPN na podstawie obserwacji i ocen jako najbardziej perspektywiczny sędzia asystent. Dzięki tej decyzji może on uczestniczyć w takim samym kursie jak w sezonie 2018 / 2019 kol. Weselak Jakub.

Nowy Zarząd KS PZPN zmienił delikatnie formułę kursu, poprzez dodanie większej ilości testów teoretycznych oraz praktycznych.

W piątek wszyscy zostali zaznajomieni z programem kursu oraz zostali poinformowani, że na wiosnę odbędzie się drugie spotkanie. Po tej informacji przystąpiono do egzaminu teoretycznego sprawdzającego wiedzę. Pytania były ciekawe i z życia boiskowego – mówi kol. Piotrek. Odbyło się również losowanie którzy sędziowie asystenci poprowadzą mecz pod czujnym okiem obserwatorów FIFA – państwa Katarzyny i Macieja Wierzbowskich. „Niestety nie udało mi się wylosować meczu do sędziowania, ale na wiosnę już mam zapewnione, że do takiego zdarzenia dojdzie. Teraz byłem operatorem kamery” – relacjonuje kol. Piotrek.

Drugiego dnia odbyło się kolejne warsztaty i kolejne testy. Testy wideo oraz test „gibkości” przeprowadzony przez pana Grzegorza Krzostka – instruktora przygotowania FIFA. „Testy wideo to były tzw. mijanki i sytuacje boiskowe, które wydarzyły się na przestrzeni ostatnich miesięcy. Niektóre sytuacje, które ocenialiśmy w zgodnej ocenie wszystkich były nietypowymi sytuacjami, których nie spotyka się na niższych poziomach rozgrywkowych, a co do dopiero na szczeblu międzynarodowym”.

Po wszystkich sprawdzianach sędziowie wraz z całą komisją prowadzącą kurs udali się na mecze. Po nich nastąpiło omówienie spotkań.

W niedzielę rano nastąpiło ważenie i pomiar tkanki tłuszczowej. Po tym sędziowie udali się na boisko na testy praktyczne. Wszyscy mieli do oceny 12 tzw. mijanek i ocenić czy był spalony czy nie. Po tym na koniec wszyscy biegali test Ariet. „Maksymalny poziom do jakiego biegaliśmy to 16.3, co udało mi się przebiec tak jak 90% osobom” – mówi kol. Piotrek.

Na wiosnę druga część i mam nadzieję, że kolega Piotr pokaże się również z bardzo dobrej strony i na koniec sezonu 2021 / 2022 będziemy mogli ogłosić, że mamy nowego sędziego na szczeblu centralnym.